www.sheba.co.il
עמוד הבית | חיפוש בכל אתרי שיבא | ENGLISH | כיצד מגיעים ? | מפת התמצאות | זימון תורים | סיורים וירטואליים
עמוד הבית > השירות לדימות הבטן ומערכת העיכול > בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
מספר תעודת זהות
סיסמה
שכחת סיסמה?
הרשמה

השירות לדימות הבטן ומערכת העיכול

בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית ( virtual colonoscopy)

בדיקת הדמיה חדשנית להדמיית המעי הגס

גידולי המעי הגס מהווים את אחת הסיבות העיקריות לתמותה מגידולים ממאירים בישראל. הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס מגיע לכחמישה עד שישה אחוזים. בקבוצת הסיכון ללקות במחלה נכללים אנשים עם סיפור משפחתי ואנשים עם מחלות מעי דלקתיות, אם כי שכיחות גבוהה יותר של המחלה מתגלה באוכלוסייה הכללית שאינה בסיכון.

גילוי מוקדם וכריתתם של פוליפים במעי יכולים למנוע התפתחות מחלה ממאירה.

קולונסקופיה וירטואלית הינה בדיקה חדשנית המאפשרת הדמיה בלתי פולשנית של המעי הגס לאיתור פוליפים וגידולים. הבדיקת נעשית באמצעות מכשיר CT המשתמש בקרינת רנטגן ליצירת תמונות.

בבדיקת ה- CT מערכות המחשוב מעבדות את המידע לתמונה דו ממדית ותלת ממדית של כל אברי הבטן ושל חלל המעי הגס (קולון). רופא רדיולוג מיומן מלווה את הבדיקה לכל אורכה על מנת לזהות פוליפים וגידולים במעי הגס או מחלות נוספות באברי חלל הבטן. הבדיקה נמשכת כעשר עד עשרים דקות, ומבוצעת ללא הרדמה.

על פי הספרות, לבדיקה יש רגישות של כ- 90 אחוז לאיתור פוליפים בגודל עשרה מילימטרים ומעלה ורגישות גבוהה מזו לאיתור גידולים.

 

אחראית תחום דימות מערכת העיכול וקולונוסקופיה וירטואלית: ד"ר מיכל אמיתי

 

הבדיקה נקראת גם CT קולונוגרפיה (CT colonography)

מטרת בדיקת הקולונוסקופיה הווירטואלית היא איתור מוקדם של סרטן המעי הגס.

 

מהו סרטן המעי הגס?

סרטן המעי הוא הסרטן השני בשכיחותו באוכלוסיית ישראל. כ- 3,200 מקרים חדשים מתגלים מדי שנה והוא אחראי ל-1800 מקרי מוות בשנה.

הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס במהלך החיים מגיע ל-5.6 אחוזים. גילוי מוקדם של פוליפים טרום-שאתיים וכריתתם יכולים למנוע התפתחות מחלה ממאירה. כל אדם בן 50 ומעלה עלול לחלות בסרטן המעי הגס.

באוכלוסייה הכללית מומלץ לבצע בדיקות סקירה למעי הגס החל מגיל 50 במטרה לאתר פוליפים וגידולים במעי הגס. רוב הגידולים מתפתחים מפוליפים שגדלים באיטיות במשך כעשר שנים. יישום נרחב של בדיקות סקירה וכריתה מוקדמת של פוליפים הוכחו כיעילים להורדת שכיחות המחלה ב - 76 אחוז ולהורדת התמותה ב- 30 אחוז, כלומר כ- 450 מקרים בשנה בארץ.

מומלץ לבצע קולונוסקופיה אחת לחמש עד עשר שנים. בקבוצת הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס נכללים נבדקים עם אנמנזה אישית או משפחתית של סרטן המעי הגס  וחולים עם מחלת קרון או עם דלקת כיבית של המעי. בקבוצה זו מומלץ לבצע את הבדיקה לעתים קרובות יותר.

מרבית שאתות המעי הגס מתהוות מנגע ראשוני ועלולות לעבור שינוי ממאיר תוך 8-12 שנה. מרווח זמן זה מאפשר גילוי וכריתה בעוד מועד. במחקרים שנערכו ב- Mayo Clinic בארצות הברית ובבית החולים St. Marks בלונדון נמצא שההסתברות שפוליפ ישתנה לשאת (גידול) גבוה יותר בצורה משמעותית כאשר הפוליפ גדול מסנטימטר אחד. יתר על כן, בני אדם שבהם אובחן פוליפ הקטן מסנטימטר אינם מצויים בסיכון גדול יותר ללקות בעתיד בשאת בהשוואה לאוכלוסייה ללא פוליפים כלל .

למרות זאת, עד היום פחות מ 15 אחוז מהאוכלוסייה בסיכון ועוד פחות מכך מהאוכלוסייה הכללית מבצעים בדיקה כלשהי לגילוי מוקדם. כיוון שמרבית האוכלוסייה אינה עוברת בדיקות סקירה לגילוי מוקדם, רק כשליש מהחולים בסרטן הכרכשת מאובחנים בשלב מוקדם של המחלה.

  

בדיקות קיימות המקובלות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס:

 

כאשר לשתי האחרונות רגישות גבוהה משמעותית יחסית לשתיים הראשונות.

 

קולונוסקופיה אנדוסקופית הינה הבדיקה המקובלת היום לאבחון סרטן המעי הגס.

באמצעות פיום הרקטום והכנסת אנדוסקופ ניתן לסרוק את דופנות המעי הגס לכל אורכו.

קולונוסקופיה אנדוסקופית יכולה להיכשל בהדגמת המעי הגס לכל אורכו בשל בעיות טכניות בקרב כחמישה עד עשרה אחוזים מהנבדקים, בעיקר עקב פיתול יתר של המעי הגס המקשה על העברת האנדוסקופ, עקב הכנה לקויה או בגלל חוסר שיתוף פעולה מצד הנבדק.

הבדיקה נחשבת כשלמה רק כאשר יש הדגמה גם של קצהו המקורב של המעי הגס (הצקום).

יתרונה העיקרי של הבדיקה גלום באפשרות לקחת ביופסיה ולכרות פוליפים. יחד עם זאת, הפעולה כרוכה בסיבוכים אפשריים, ביניהם התנקבות המעי בשכיחות של כ-1 ל- 1,000 ובאופן נדיר ביותר דימום מסיבי 3:1,000 ומוות 1:30,000.

 

קולונוסקפיה וירטואלית, או בשמה המקצועי CT Colonography היא בדיקת CT בטכניקה מיוחדת המאפשרת הערכה של חלל המעי הגס בדומה לקולונוסקופיה אנדוסקופית המאפשרת איתור של פוליפים בקוטר העולה על חמישה מילמטרים וגידולים במעי הגס ברמת דיוק דומה. בו בזמן נרכשת הדמיה של כל אברי הבטן. למעשה, מדובר בבדיקת חוקן המתבצעת תחת CT, כאשר באמצעות עיבודי מחשב לאחר הבדיקה ניתן להדגים את דופנות המעי הגס לכל אורכן כמו בקולונוסקופיה אנדוסקופית.

הבדיקה שהתפתחה ב- 14 השנים האחרונות דווחה לראשונה בשנת 1994. בשנים שלאחר מכן חלה התקדמות נוספת בטכנולוגיה שהובילה לשיפור ניכר הן בחומרה והן בתוכנה.

הופעת סורק ה-CT הספיראלי, הרב-פרוסתי(Multi-Detector Spiral CT) קיצרה את זמן הבדיקה, שיפרה את רמת ההפרדה(resolution) ואפשרה הדגמה תלת ממדית של חלל המעי.

הבדיקה מאפשרת בו זמנית את הדגמת אברי חלל הבטן, בנוסף לבדיקת המעי הגס.

לעתים נצפים ממצאי לוואי מחוץ למעי הגס בעלי משמעות קלינית, כגון קשריות בריאות, ושאתות בכליה, בכבד ובלבלב.

לאור העובדה שמבוצעות שתי סריקות CT,רמת הקרינה של הקולונוסקופיה הוירטואלית

מעט גבוהה יותר מבדיקת CT בטן רגילה. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל ללא הזרקת חומר ניגוד.

 

ניתן לבצע את הבדיקה ללא צורך בהרגעה או באנלגזיה, ואי לכך ללא צורך בזמן להתאוששות.

רגישות הבדיקה נעה לפי חוקרים שונים בין 82 ל-96 אחוזים לפוליפים מעל סנטימטר אחד,

כ- 80 אחוז לפוליפים שגודלם בין שישה לתשעה מילמטרים ועד כ- 59 אחוז לפוליפים קטנים מחמישה מילימטרים, אולם הסיכון של פוליפים זעירים אלו להיות ממאירים הוא קטן ביותר. רגישות גבוהה נמצא לגילוי גידולים.

 

עד היום תוארו בספרות שישה מיקרים של התנקבות המעי בקולונוסקופיה וירטואלית בסדרה אשר סיכמה את 13 אלף הבדיקות שבוצעו בישראל בין השנים 2004-2001. מאז ביצוע המחקר ירד שיעור הסיבוכים באופן חד בשל הקפדה יתרה על אמצעי זהירות ועל ניטור.

 

אינדיקציות מקובלות לבדיקת קולונוסקופיה וירטואלית

  • השלמה של קולונוסקופיה בלתי שלמה.
  • חולים חלשים עם סימנים חשודים לסרטן של המעי הגס שלא יכולים לעמוד בבדיקה חודרנית עם הרדמה.
  • לשלילת גידולים נוספים במעי, בנבדקים עם סרטן המעי הגס חוסם המועמדים לניתוח.

בשנים האחרונות הבדיקה מוכיחה את עצמה גם כמתאימה

  • כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס באוכלוסייה הכללית.
  • כמעקב אחר חולים אשר עברו הסרת גידול במעי הגס, לשלילת הישנות של גידול.

 

סרטון המתאר קולונוסקופיה וירטואלית - ביקורת שנה לאחר כריתת גידול במעי הגס עם הדגמה של אזור הניתוח

 

 

יתרונות הבדיקה

  • פחות פולשנית מקולונוסקופיה סטנדרטית.
  • לעתים משמשת להדמיה של המעי הגס במקרים שבהם היה קושי טכני לסיים בדיקת קולונוסוקפיה סטנדרטית.

 

חסרונות הבדיקה

  • לא ניתן להסיר פוליפים או גידולים.
  • לא ניתן לבצע דגימות רקמה - ביופסיות

 

כיצד מתבצעת הבדיקה

הבדיקה דורשת הכנה של המעי באמצעות דיאטה ושתייה של חומר משלשל לצורך ניקוי חלל המעי הגס מתוכן, בדומה להכנה לבדיקת הקולונוסקופיה הסטנדרטית.

קיימים בשוק תכשירים שונים שפועלים כחומר משלשל אשר יכול להתאים כהכנה לבדיקה. חשוב מאד להקפיד על הכנה אופטימלית. הכנה טובה מאפשרת בדיקה איכותית ומדויקת. הכנה לקויה תפגום באיכות הבדיקה וביכולת האבחון, ולעתים תצריך ביצוע פעולה חוזרת.

בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית מתבצעת בשכיבה על מיטת ה- CT ללא טשטוש.

בעת הפעולה קיימת הרגשת לחץ בבטן המלווה באי נוחות, עקב ניפוח חלל המעי באוויר.

משך הבדיקה הוא כעשר דקות.

בתחילת הפעולה מוחדר בעדינות דרך פי הטבעת קטטר עדין מצופה במשחת הרדמה ודרכו מוחדר אוויר לחלל המעי, על מנת להשיג ניפוח של חלל המעי בצורה שתאפשר "לנסוע בחלל המעי" בשחזורים התלת ממדיים בצורה וירטואלית. מכאן שמה של הבדיקה virtual colonocscopy, למרות שלמעשה מדובר בחוקן אוויר תחת CT כאשר החלק הווירטואלי הוא השיחזור התלת ממדי לאחר מעשה.

אחרי ניפוח המעי אשר נמשך כמה דקות מתבצעים ארבעה צילומים: שניים בשכיבה על הבטן ושניים בשכיבה על הגב כאשר רדיולוג מלווה את הבדיקה. בדיקה כפולה זו מבוצעת על מנת להניע שרידי צואה ונוזל הנמצאים במעי הגס ויכולים להסתיר ממצאים חולניים. משך הבדיקה כעשר דקות.

הבדיקה מבוצעת ללא הרדמה או טשטוש. היא כרוכה באי נעימות בשל ניפוח המעי, דבר שחולף עם תום הבדיקה.

לאחר הבדיקה הנבדק חוזר לשגרת יומו, ויכול לנהוג לביתו או למקום עבודתו.

שתייה ואכילה מותרים מיד לאחר הבדיקה.

 

 

 

 

בירורים וקביעת תורים

 
שלח לחבר שלח לחבר חזרה לראש הדף חזרה לראש הדף גירסה להדפסה גירסה להדפסה
ENGLISH  |  תנאי שימוש  |  מפת האתר  |  צור קשר  |  אתרי שיבא נוספים